Zeytinyağlı Enginar Dolma

Leila

Global Mod
Global Mod
Zeytinyağlı Enginar Dolma Tanımı İçin Materyaller

• 4 adet dolmalık enginar (Artık pazarlarda dolmalık olarak hazır temizlenmiş satılıyor.)
  • 5 tane taze soğan
  • Yarım demet dereotu
  • Yarım limon
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 su bardağı pirinç (200 ml)
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • İsteğe nazaran kuş üzümü ve fıstık
  • Fıstık koymak isterseniz küçük bir tavada pembeleşinceye kadar kavurun.
Zeytinyağlı Enginar Dolma Tanımı Yapılışı

Enginar sevenler burada mı. ? sevmiyenlerde bu nimetten lütfen yararlanın. Bir deneyin derim. Allahın bir lütfu bize. Son derece sağlıklı bir zerzevat. Bu sene corona yüzünden baharın gelişini malesef anlıyamadık. Bahar bitmek üzereyken egemizin enginar dolması tanımını vermeden olmaz. Bugünü kendime enginar günü ilan ettim. Öyleyse çabucak tarife geçeyim.

1. Evvel pirincimizi bir kap içerisine alıp üstüne biraz tuz atıp kaynar su ile 5dk. Bekletiyoruz.
  2. 5 dk daha sonra suyunu süzüp pirince yeniden kaynar su ek ediyoruz.
  3. O beklerken taze soğan ve dere otlarını ince ince doğrayıp bir kaba alıyoruz.
  4. İçine yağı, karabiberi, yarım limonu ve tuzu atıp.
  5. Bekleyen pirinçleri de yıkayıp içine ek ediyoruz.
  6. İç gerecimizi enginarlara doldurup düdüklü tencereye oturtuyoruz.
  7. Üstüne birazdaha zeytinyağı ek ediyoruz.
  8. Düdüklümüze 1. 5 su bardağı su koyuyoruz. Yalnız suyu koyarken dolmaların üstüne dökmeden koyun. Düdüklü fıslamaya başlayınca altını en kısığa alıp 22 dk pişiriyoruz.
  9. Pişip pişmediğini dolmanın altına çatal batırarak denetim edebilirsiniz.
  10. Pişip tabağa aldığımız dolmaların üstüne tenceredeki sudan dökelim. Yapılış fotoğraflarını ekledim, oradan da fikir edinebilirsiniz. Afiyet olsun. Beğenirseniz lütfen beğeni yapmayı unutmayın. Tanımı deneyip yapan olursa altında paylaşırsanız sevinirim. Sevgimle????.#zeytinyağlıenginardolma#enginar#egelezzeti#zeytinyağlı#turkishmeal#turkishcuisine#flavor.