155 Windows güvenlik açığı kapatıldı

Bilgin

Global Mod
Global ModMicrosoft, Nisan ayındaki Salı Yaması'nda rekor sayıda yeni güvenlik açığını kapattı. Bunlardan bazıları zaten istismar edildi.


Her ayın ikinci Salı günü Microsoft'ta Yama Salı günüdür. Bu gün, Windows 10 ve 11 için güvenlik açıklarını kapatmayı ve işletim sisteminin güvenliğini korumayı amaçlayan önemli yeni güncellemeler yayınlanacak. Nisan ayında toplam 155 CVE yayınlandı. CVE kısaltması, Ortak Güvenlik Açıkları ve Etkilenmeler anlamına gelir.


Microsoft, çok sayıda “küçük” güvenlik açığının yanı sıra, genel bakışında kritik güvenlik açıklarını da listeliyor. Bunlar, diğerlerinin yanı sıra Office, Windows Defender ve Bitlocker'da meydana gelir. Bazı CVE'ler ayrıca istismarın muhtemel olduğuna veya halihazırda gerçekleşmiş olduğuna dair bir not içerir.


Yeni güncellemeler nasıl yüklenir


Windows 10 ve Windows 11 kullanıcıları artık yeni “KB5036892” ve “KB5036893” güncellemelerini indirip yükleyebilir. Bunu yapmak için ayarlarda “Güncelleme ve Güvenlik” seçeneğine tıklayın. “En son güncellemeleri mümkün olan en kısa sürede alın” seçeneğini etkinleştirdiyseniz, en iyi senaryoda yeni yama zaten otomatik olarak yüklenmiştir.


Alternatif olarak, “Güncellemeleri kontrol et” alanına tıklayarak indirmeyi manuel olarak başlatabilirsiniz. Kurulum tamamlandıktan sonra tek yapmanız gereken bilgisayarı yeniden başlatmaktır.


Windows Update AB gerekliliklerini uyguluyor


Aynı bağlamda Microsoft, henüz kendi başına güncellemeleri kontrol etmemiş olan tüm Windows 11 için “Moment 5” işlevlerini etkinleştirmeye başladı. Bu güncelleme, örneğin Edge tarayıcısı veya Onedrive bulut hizmeti gibi Microsoft programlarının normal şekilde kaldırılabilmesi gibi yeni bir özelliği içerir.


Her şeyden önce Microsoft, adil ve şeffaf rekabete katkıda bulunmayı amaçlayan AB Dijital Pazarlar Yasası'nın (DMA) gerekliliklerini karşılamaktadır. Diğer değişiklikler arasında erişilebilirlik ve yardımcı pilottaki iyileştirmeler yer alıyor; ancak bu, Almanya'da hâlâ mevcut değil.