Allah Kainatta Ilk Neyi Yarattı ?

ALFA

Global Mod
Global Mod
Allah'ın Kainatta İlk Yarattığı: Arş

İnsanlık tarihi boyunca, insanlar evrenin ve dünyanın nasıl oluştuğu hakkında pek çok soru sormuş ve çeşitli yanıtlar aramıştır. Bu sorulardan biri de "Allah kainatta ilk neyi yarattı?"dır. İslam inancına göre, Allah'ın kainatta ilk yarattığı şey Arş'tır. Arş, İslam inancında Tanrı'nın tahtı olarak kabul edilir ve evrenin yaratılışının merkezi noktası olarak görülür.

Arş'ın yaratılması, Kur'an'da çeşitli ayetlerde bahsedilir. Örneğin, Arş'ın yaratılışıyla ilgili şu ayetlerden biri şöyledir: "Arş'ı dilediği gibi yüce ve güçlü kıldı." (Araf Suresi, 54). Bu ayet, Allah'ın Arş'ı dilediği gibi yücelttiğini ve güçlendirdiğini belirtmektedir. Başka bir ayette ise, "Allah, gökleri ve yeri hak olarak yarattı. O'nun emriyle bir işin olmasına "ol" der, o iş hemen oluverir." (Yasin Suresi, 82) denilmektedir. Bu ayet, Allah'ın emriyle Arş'ı yarattığını ve bu yaratılışın hemen gerçekleştiğini ifade eder.

Arş'ın yaratılmasıyla ilgili hadisler de İslam inancında önemli bir yer tutar. Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadislerinde şöyle buyurmuştur: "Allah'ın yarattığı ilk şey Kalem'dir. Sonra dedi ki: 'Yaz!' Kalem: 'Ne yazayım ya Rab!' dedi. Allah: 'Benim yaratmam hakkında kaderini ve benim emrimde olan her şeyi yaz.' Kalem yazmaya başladı." Bu hadis, Arş'ın yaratılmasından önce Allah'ın Kalem'i yarattığını ve ona her şeyi yazması için emir verdiğini belirtir.

Arş'ın Özellikleri ve Anlamı

Arş, İslam inancında Allah'ın tahtı olarak kabul edilir ve O'nun kudretinin, hikmetinin ve egemenliğinin sembolüdür. Arş, yaratılmışların en büyüğü ve en yücesidir. Kur'an'da Arş'a dair pek çok ayet bulunmaktadır. Örneğin, "O Arş'ın sahibidir, büyük tahtın sahibi." (Taha Suresi, 5) ayeti, Arş'ın Allah'ın sahip olduğu büyük bir taht olduğunu ve O'nun egemenliğinin sembolü olduğunu ifade eder.

Arş'ın özellikleri arasında büyüklük, yücelik, kudret ve hikmet vardır. Arş, Allah'ın kudretinin ve hikmetinin yansımasıdır ve evrenin yönetimi ve düzenlenmesi için bir merkez olarak kabul edilir. Arş'ın altında ise, gökler, yerler ve tüm evrenin varlığı bulunmaktadır. Arş, Allah'ın egemenliğinin ve hükümranlığının sembolü olarak kabul edilir ve O'nun yaratma ve idare etme gücünü temsil eder.

Allah'ın Kainatta İlk Yarattığı Diğer Varlıklar

İslam inancına göre, Arş'ın yanı sıra Allah'ın kainatta ilk yarattığı diğer varlıklar da vardır. Bu varlıkların arasında melekler, cinler ve insanlar bulunmaktadır.

Melekler, Allah'ın emirlerini yerine getiren ve O'na ibadet eden nuruvar varlıklardır. İslam inancına göre, melekler, Arş'ın etrafında dönerler ve Allah'ı sürekli olarak tesbih ederler. Meleklerin yaratılış amacı, Allah'ın emirlerini yerine getirmek ve O'na ibadet etmektir. Kur'an'da, meleklerin yaratılışıyla ilgili pek çok ayet bulunmaktadır. Örneğin, "Allah, onların yaratılışlarını ve amellerini güzelce yaratmıştır." (Tesniye Suresi, 64) ayeti, meleklerin yaratılışının Allah'ın kudretinin bir göstergesi olduğunu ifade eder.

Cinler, insanlar gibi düşünme ve irade sahibi varlıklardır, ancak insanlardan farklı olarak, gözle görülemezler ve genellikle kötü niyetli olarak kabul edilirler. İslam inancına göre, cinler, Allah'ın emirlerine isyan etmiş ve cennetten kovulmuşlardır. Cinlerin yaratılışıyla ilgili Kur'an'da pek çok ayet bulunmaktadır. Örneğin, "Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım." (Zariyat Suresi, 56) ayeti, cinlerin ve insanların yaratılışının Allah'a ibadet etmek için olduğunu belirtir.

İnsanlar, Allah'ın yarattığı en mükemmel varlıklardır ve O'nun kainatta en büyük amacı insanları yaratmaktır. İnsanlar, Allah'ın emirlerine uyarak ve O'na ibadet ederek kendi amaçlarını gerçekleştirirler. İnsanların yaratılışıyla ilgili Kur'an'da pek çok ayet bulunmaktadır. Örneğin, "Biz insanı en gü