Apple eleştiriliyor: Filistin emojisi Orta Doğu tartışmasını alevlendirdi

Bilgin

Global Mod
Global ModGörünüşte zararsız bir iPhone güncellemesi dünya çapında siyasi tartışmalara yol açtı. Sebebi ise Filistin bayrağı emojisi.


Son zamanlarda ortaya çıkan bir hata, dünya çapındaki Apple kullanıcıları arasında heyecana neden oluyor. En son iOS güncellemesi 17.4.1'den sonra iPhone, bazı kullanıcılara “Kudüs” yazdıklarında emoji olarak Filistin bayrağını öneriyor. Teknik bir hata mı, siyasi bir açıklama mı yoksa hedefli bir protesto mu?


Tartışma, İngiliz televizyon sunucusu Rachel Riley'nin sosyal medya platformu X'te bu durumdan duyduğu hoşnutsuzluğu dile getirmesiyle patlak verdi. Apple'ın yorum yapmasına yol açan “İsrail'in başkenti Kudüs'ü yazdığımda bana Filistin bayrağı emojisi öneriliyor” diye yazdı.


“Yahudilere karşı ırkçılık”


Riley ayrıca Londra, Washington DC veya Canberra gibi diğer birçok başkentin buna karşılık gelen ülke bayrağı emojisinin bulunmadığını da vurguladı. Apple'ın eylemlerini “bir tür Yahudi karşıtlığı, bu da Yahudi halkına karşı bir tür ırkçılık” olmakla eleştirdi.


Apple iddialara yanıt verdi ve sorunu bir yazılım hatasına (“hata”) bağladı. Şirket bunun kasıtlı bir öneri olmadığını söyledi ve bir sonraki güncellemede düzeltme sözü verdi.


Ne olursa olsun, olay dünya çapında tartışmalara yol açtı ve Orta Doğu anlaşmazlığının merkezi çatışmalarından biri olan Kudüs'ün statüsüne ilişkin hassas siyasi gerilimleri bir kez daha odak noktasına getirdi. Hem İsrail hem de Filistinliler şehrin başkentleri olduğunu iddia ediyor; bu, artık bu siyasi mayın tarlasında kasıtsız oyuncular haline gelen Apple gibi teknoloji devleri için bir meydan okuma.


Hedeflenen eylem mi yoksa teknik aksaklık mı?


Bu emojinin hedefli bir eylem olabileceği yönünde spekülasyonlar var. Bazı Apple çalışanları, Apple'ın geçmişte Filistin ihtilafını ele almasından memnuniyetsizliklerini dile getirmişti. Mart ayında yayınlanan açık bir mektupta yüzlerce mevcut ve eski şirket çalışanı, Filistin toplumu için daha fazla anlayış ve destek çağrısında bulundu.


Melbourne Üniversitesi'nde bilgisayar bilimi öğretim görevlisi Shaanan Cohney, bunun Apple'ın sözde tahminli metin algoritmasındaki iyileştirmelerin bir parçası olarak rastgele bir hata olma ihtimalinin daha yüksek olduğundan şüpheleniyor. Bu tahmine dayalı özellik, sık kullanılan ifadelere dayalı olarak kullanıcılara kelime veya emoji önerileri sunmak için makine öğrenimini kullanır.