Dilde Baltık: Modern Baltık mutfağının tadı böyle – beş tarif

Ayden

Global Mod
Global Mod
Zuza Zak, “Kendi çocukluk anılarımın Polonya Baltık Denizi kıyısı, duyular için bir şölendi” diye açıklıyor. Çam ağaçları kokan gölgeli ormanlarda yaptığı uzun yürüyüşleri hatırlıyor. Hala en sevdiği koku. Beyaz, buz gibi yumuşak kumdan, köpüren dalgalardan ve her zaman hac ziyareti yaptıkları o plaj kulübesinden. Çünkü balık çorbası, emmek için tüpler dolusu tatlı yoğunlaştırılmış süt, yumuşacık kremalı gofretler vardı. Zak bu kıyıya, daha çok denize dönmek, kendini çocukluğundaki yere kaptırmak ve aynı zamanda kendi köklerini keşfetmek istiyordu. Kısa bir süre önce, sadece Polonyalı atalarının değil, aynı zamanda Baltık atalarının da olduğunu öğrenmişti. Sonuç “Baltikum” olarak adlandırılır ve Estonya, Letonya ve Litvanya’dan tarifler ve hikayelerle dolu bir kitaptır.


Yemek kitabıyla, Baltık ülkelerinin bu mutfağını, restoran mutfaklarını ve ev yemeklerini benimsiyor. Bunlar iki dünya, “ama amaçları aynı: mirasın korunması”. Tarif koleksiyonunda Zak, tatlı ve ekşi turşu turpları donmuş balıkla birleştiriyor ve baharatlı çavdar ekmeğini önemsemesinin en önemli noktası yapıyor. Pek çok yemekte balık, tabaktaki ana karakterdir ancak vejetaryen ve vegan tariflere de yer vardır. Tarifleri bölgesel ve mevsimlik malzemelere dayanmaktadır. Bu, ülke ve insanları hakkında hikayelerle süslenmiştir.“Baltikum”daki tarifler ve hikayelerle Zuza Zak, “eşsiz Baltık ruhunu” yakalamak istedi.

© Yasin Salazar


Baltık mutfağının Rönesansı
Bunları seyahat ederken açtı, hep büyükannesinin hikayelerini dinledi. Bulmak için aramasına gerek yoktu. Bir balık lokantasında garsonun ünlü bir şairin oğlu olduğu ortaya çıktı ve bir yemek festivalinde Baltık yemek kültürünün “yeni dalgası” nın arkasındaki insanlarla tanıştı. Bu “yeni dalga”, kozmopolitliği gelenek ve bölgesellikle birleştiriyor. Zak’ın kitabında yazdığı yemek rönesansı, daha geniş bir kültürel canlanma ile el ele gidiyor. “Çünkü ülke benim ‘komünist akşamdan kalma’ dediğim şeyi geride bıraktı.”


Akşamdan kalma bir tattan sonra uyanmak nasıl bir şey? Yemek kitabından beş tarif “Baltık Devletleri“Yukarıdaki fotoğraf galerisinde beğeninize sunuyoruz.


Bu makale sözde bağlı kuruluş bağlantıları içerir. Daha fazla bilgi burada mevcuttur.