Dökme demir tavayı uygun şekilde baharatlayın – işte nasıl yapılacağı

Ayden

Global Mod
Global Mod
uzun ömürlülük
Baharat sanatı: dökme demir tavaların doğru şekilde hazırlanması

Dökme demir tava ancak optimum bakım ile dayanıklı hale gelir

© Getty Images

Denise Wachter

tarafından Denise Snieguolė Wachter

12 Ekim 2023, 13:15
2 dakika

Dökme demir tavalar mutfakta gerçek hazinelerdir. Mükemmel ısı tutma ve dağıtma özellikleri onları birçok yemek tutkununun favorisi haline getiriyor. Ancak bundan en iyi şekilde yararlanmak için onu baharatlamanız gerekir. Bunun nasıl çalıştığını açıklıyoruz.

Dökme demir tavayı uygun şekilde baharatladıktan sonra ondan kurtulamazsınız. Biraz bakım gerektirmelerine rağmen mutfakta gerçek hazinelerdir. Uygun şekilde baharatlanan tava yapışmaz özelliğini geliştirir ve ocakta ömür boyu eşlik edebilir.

Adım 1: Doğru tavayı seçin

Baharatlamaya başlamadan önce dökme demir tavanızın temiz ve passız olduğundan emin olun. Kullanılmış bir tava satın aldıysanız veya tavanızda zaten pas lekeleri varsa, pası çelik bir fırça veya yünle iyice temizleyin.

Adım 2: Tavayı hazırlamak

Yüzeydeki kalıntıları veya kiri temizlemek için tavayı ılık su ve yumuşak bir bulaşık sabunu ile yıkayın. Daha sonra tavayı tamamen kurutun.

Adım 3: Tavayı yağlayın

Yağlama, dökme demir tavayı baharatlamanın anahtarıdır. Tavanın tüm iç yüzeyine, yani tabanına ve yanlarına çok ince bir tabaka halinde bitkisel yağ (örn. kolza yağı veya ayçiçek yağı) sürün. Çok fazla yağ kullanmamaya dikkat edin; fazla yağ tavanın yapışkan olmasına neden olabilir.

Herkes için mükemmel bir tava var

Küçük tava bilgisi
Kaplamalı, dökme demir veya paslanmaz çelik: Hangi tava sizin için en iyisi?

23 saat önce

4. Adım: Yakın

Yağlanmış tavayı ocağa alıp yavaş yavaş orta ateşte ısıtın. Yağın yüzeye emilmesi için tavayı yaklaşık 10-15 dakika ocakta bırakın. Bu süre zarfında yağ duman çıkarmaya başlayacak ve tava kararacaktır. Bu iyi bir işarettir ve yakma işleminin çalıştığı anlamına gelir.

Adım 5: Soğutun ve Tekrarlayın

Tavayı ocaktan alın ve tamamen soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra, stabil bir patina oluşturmak için 3 ila 5. adımları en az iki ila üç kez tekrarlayın.

Karşılaştırmada üç kızartma tavası

Ölçek

Popüler kızartma tavası
Yıllardır en çok satanlar arasında yer alıyor ama Jamie Oliver tavası gerçekten bu kadar iyi mi?

7 saat sonra

Adım 6: Tavanın bakımı

Dökme demir tavanızı başarıyla baharatladıktan sonra bakım çok önemlidir. Patinayı etkileyebileceğinden sabun kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, her kullanımdan sonra tavayı sıcak su ve fırça veya süngerle temizleyin. Tavayı hemen kurulayın ve paslanmayı önlemek için hafifçe yağla ovalayın.

Zamanla tavanız daha iyi hale gelecektir. Doğal yapışmaz bir kaplama geliştirir. Bazı tavalar iyi muamele edildiği takdirde nesiller boyu dayanabilir.

+++ Ayrıca okuyun +++

Teflon ikilemi: Kaplamalı tavalar sağlığa zararlı mıdır?

#Konular