Garantili Yarmalı Ayran Çorbası (Yoğurt Çorbası)

bencede

New member
Garantili Yarmalı Ayran Çorbası (Yoğurt Çorbası) Tanımı İçin Materyaller

• Yarım su bardağı yarma (buğday)
  • 4-4, 5 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 yumurta sarısı
  • 2 dolu yemek kaşığı un
  • 3-3, 5 su bardağı yoğurt
  • 1,5 dolu yemek kaşığı tereyağ
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 adet kuru soğan
  • 3 tatlı kaşığı kuru nane
Garantili Yarmalı Ayran Çorbası (Yoğurt Çorbası) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Yarmayı güzelce yıkayıp 4-4, 5 su bardağı su ve tuz ekleyip ocağa alalım.
  2. Yarmalar kaynayıp fokurdayınca 10 dakika daha kaynatıp altını kapatalım.
  3. Ben bu süreci olağan tencerede yapıyorum yarmaların şişmiş olması bana yetiyor ağıza gelmesini istiyorum çiğ kalmıyor lakin siz tam pişsin istiyorsanız birebir süreci düdüklüde yapabilirsiniz.
  4. Altını kapattıktan daha sonra bi kenara alıp ağzı kapalı olarak 2 3 saat suyuyla bir arada bırakalım şişsin.
  5. Müddetin sonunda yine yarmaları ocağa alalım kaymamaya bırakalım.
  6. Yarma kaynarken bi kapta 2 yemek kaşığı un, 1 yumurta sarısı, 3-3, 5 su bardağı yoğurtu uygunca çırpalım(yoğurt ölçüsünü arttırabilirsiniz).
  7. Yoğurtlu karışımın üzerine kesilmemesi için kaynayan yarma suyundan kepçe sayesinde yavaş yavaş karıştırarak kâfi ılıklığa ulaşana kadar ek edelim.
  8. sonrasındasında bu karışımı yarmaya ekleyelim ve karıştırmayı bırakmayalım.
  9. Çorba kaynayana kadar karıştıralım bir süre kaynasın.
  10. Çorba kaynarken 1 adet soğanı küçük küçük doğrayalım.
  11. Tereyağ ve sıvı yağ bi tavaya alıp altını açalım eridikten daha sonra soğanı ek edelim.
  12. Soğan düzgünce pembeleşince nane ekleyelim 1 dakika daha kavurup altını kapatalım.
  13. Soğanlı karışımı çorbaya ek edelim (bu basamakta kıvamına bakarak çorba koyu ise sıcak su eklemesi yapabilirsiniz) ve 2 3 dakika daha kaynatıp altını kapatalım.
Afiyet olsun.

Garantili Yarmalı Ayran Çorbası (Yoğurt Çorbası) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı