Lahmacun

Bakec

New member
Lahmacun Tanımı İçin Gereçler

Hamuru İçin

• 5-5.5 su bardağı un
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı instat maya
  • 1 çay bardağı ılık süt
  • 1 çay bardağı ılık su
  • 5 yemek kaşığı zeytinyağı
Harcı İçin

• 500 gram kadar kıyma
  • 2 adet kuru soğan
  • 3 adet yeşil biber
  • 2 adet kırmızı kapya biber
  • 2 adet büyük domates
  • Göz sonucu 1-2 tutam maydanoz
  • 4 diş sarımsak
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 2,5 yemek kaşığı domates ve biber salçası
  • Tuz
  • Karabiber
  • Kimyon
  • Pul biber
  • Kırmızı toz biber
  • İsot
  • Sumak
Baharat ölçülerini damak zevkinize bakılırsa ayarlayabilirsiniz

Lahmacun Tanımı Yapılışı

Not EkleTanımı Yazdır

1. Hamuru için tüm materyalleri bir kaba alıp tüm gereçler homejen biçimde birbiri ile karışana kadar yoğurulur hoş epeyce yumuşak olmayan bir hamur elde edilir.
  2. Eşit kesim bezeler oluşturulan hamur 25-30 dakika hatta vakit var ise daha fazla dinlenmeye bırakılır. Hamuru dinlenen lahmacunun harcına geçelim bu biçimde,.
  3. Evvel soğan olmak üzere tüm gereçler çekilen gerecin üzerine sırasıyla konarak blenderdan geçirilir ve karıştırılır.
  4. Ben tüm karışımın içine kıymayıda ekledim ve blenderdan geçirdim.
  5. yavaşça cıvık bir harç elde ettikten daha sonra hamurları biraz un sayesinde yuvarlak biçimde açıp.
  6. bir daha pişireceğim tencere tabanına sığacak biçimde kestiğim fırın kağıdı üzerine koyuyorum.
  7. bu biçimdece üzerine harç konulduğu vakit kaldırmak daha kolay oluyor.
  8. Harcını da uygun biçimde hamur yüzebir daha yedirdikten daha sonra fırın kağıdının kenarlarından tutup tencerenin içine koyuyorum (Ocak büyük beğenilen altı kısık ısıtılmış biçimde hazır beklemektedir)
  9. Tencerenin kapağını kapatıp ocağın altını arttıralım 1-2 dakika bu türlü piştikten daha sonra kapağı açıp fırın kağıdını nazikçe alıyoruz ve 2-3 dakika daha piştikten daha sonra hazır. Şimdiden afiyet olsun ????????‍????.