“Mars Ekspresi” Dünya ve Ay'ın muhteşem görüntülerini ortaya çıkarıyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod20 yıldan fazla bir süre önce “Mars Express” sondası Kızıl Gezegene yolculuğuna başladı. Oradan ayın ve dünyanın etkileyici fotoğraflarını çekti.


Görüntülerin, uzay sondasının 2 Haziran 2023'teki 20. yıl dönümü nedeniyle çekildiği söyleniyor. Mars'tan ayın Dünya'nın etrafında nasıl döndüğünü gösteriyorlar. Dünya ile sondanın etrafında döndüğü Kızıl Gezegen arasındaki mesafe yaklaşık 300 milyon kilometreydi.


Esa'ya göre görüntüler, görüntü bozulmasını ve aşırı pozlamayı düzeltmek için sonradan işlendi. Görüntü bozukluklarını tamamen ortadan kaldırmayı başaramadıkları için dünya biraz yuvarlak görünmüyor.


“Mars Express” Mars'ın yüzeyini fotoğraflıyor


Avrupa sondası “Mars Express”, 20 yıl önce fırlatıldığından bu yana Kızıl Gezegenin yüzeyinin etkileyici görüntülerini sağlıyor. O zamandan beri gökbilimciler iletilen görüntüleri bir bulmaca gibi parça parça bir araya getiriyor ve küresel bir Mars haritası oluşturuyorlar.


Avrupalı sondadan gelen radar verileri de araştırmacıların, Mars'ın kutup buzullarındaki buzların altında, Dünya'daki Antarktika ve Grönland'ın yer altı göllerine benzer şekilde sıvı su olabileceği yönündeki şüphelerini doğruladı.


Görev 2026 sonuna kadar uzatıldı


2004 yılında Esa, Mars Ekspresi'ndeki ekipmanı kullanarak Mars atmosferindeki metan izlerini tespit edebildi. Uzay ajansı 2017 yılında Mars gezegeninin Kuzey Kutbu buz örtüsünün görüntülerini yayınladı. Görüntülerde derin hendeklerle kesişen karla kaplı tepeler görülüyor.


Mars Express sondasının birincil görevi başlangıçta 23 ay için tasarlanmıştı, ancak o zamandan beri defalarca uzatıldı. Mevcut duruma göre misyonun, daha fazla uzatma seçeneğiyle birlikte 2026 yılı sonuna kadar sürmesi planlanıyor.