Meloni ve von der Leyen, Emilia-Romagna’yı ziyaret ediyor

Abel

New member
Konsey Başkanı Giorgia Meloni ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Emilia-Romagna’yı ziyarete gittiler. İki lider, son günlerde Bölgeyi saran selden en çok etkilenen bölgelerde havadan denetim gerçekleştirdi.

Meloni ve von der Leyen, Emilia-Romagna’yı ziyaret ederek selin harap ettiği bölgeleri havadan inceliyor


Buraya Avrupa’nın sizinle birlikte yas tuttuğunu söylemek için geldim. Ve biz senin yanındayız.” Bunlar, tarafından söylenen sözlerdi. Ursula von der Leyen İtalya başbakanı ile birlikte geçirilen günün sonunda Giorgia Meloni Emilia-Romagna’daki sellerin harap ettiği bölgelerin üzerinden uçmak için.

“İmar zamanı geldiğinde, imar komiseri ile ilgileneceğiz. Şimdi asıl sorunum parayı kimin harcadığı değil nereden bulacağım. Bu yüzden şimdi kaynakları bulmakla meşgulüz” diye ekledi Avrupa Komisyonu başkanı.

Von der Leyen ve Meloni, 25 Mayıs Perşembe günü öğleden sonra erken saatlerde Bologna havaalanına indi. Kısa bir süre sonra bir Hava Kuvvetleri helikopterine bindiler ve Bagnacavallo ve Lugo’da Bologna, Conselice, Lavezzola, Ravenna, Forlì, Faenza, Modigliana, Casola, Valsenio, Castel Bolognese’yi teftiş etmeye gittiler.

İki lideri desteklemek için Raffaele FittoAvrupa İşleri Bakanı, Güney, Uyum Politikaları ve Pnrr; Stefano Bonaccini, Emilia-Romagna Bölgesi başkanı; Ve Fabrizio CurcioSivil Koruma başkanı.

Von der Leyen basın toplantısında: “AB sizinle”


Bologna’ya döndüklerinde von der Leyen ve Meloni, gazetecilerin sorularını yanıtladıkları ortak bir konferans düzenlediler.

AB Komisyonu başkanı, “Doğru yaklaşımla çok iyi çalışacağımızdan eminim” dedi. Kademeli müdahalelerin önemine dikkat çekerek, “Dayanışma fonu ve tarım için acil durum fonundan ve ayrıca Yeni Nesil AB’de bu gibi olayların önlenmesi için 6 milyar avroluk uyum fonlarından bahsettik” dedi.

Von der Leyen, “Avrupa için de harika bir dayanışma örneği olan ‘çamur meleklerinin’ dokunaklı dayanışmasından” çok etkilendiğini de itiraf etti ve çeşitli Avrupa Sivil Koruma görevlilerinin sahadaki varlığını hatırlattı. “Slovenya’dan Slovakya’ya, diğer ülkelere”. Ayrıca Emilia-Romagna’nın “iş açısından çok müreffeh bir bölge olduğunu ve bu da her şeyi daha da acı verici hale getirdiğinin” farkında olduğunu söyledi. “Kalbimi kırıyor, bu yaraları görmek yürek burkucu, tüm bölgelerin bunalmış olduğunu” sözlerine ekledi ve teftişin “yıkımın büyüklüğünü ve karşılaşılması gereken sorunları” anlamak için “çok yararlı” olduğunu kabul etti.

Meloni: “Dayanışma fonu isteyeceğiz”


Basın toplantısında Meloni şunları söyledi: “Başkan von der Leyen’in de sorunun boyutunu ve uğraştığımız çok yönlü sorunları kendi gözleriyle görmesinin önemli olduğunu düşünüyorum, çünkü açıkça özel bir ilgiye ihtiyacımız olacak. Bu bölge aynı zamanda Uyum Fonlarından itibaren çeşitli türlerdeki programlar ve diğer fonlarla da bağlantılıdır, ancak örneğin, tüm tarımsal temayı düşünüyorum – ve diye ekledi – Sel zararlarının genel tahmini yapıldıktan sonra Yapılırsa, maalesef İtalya’nın zaten başka vesilelerle erişmek zorunda kaldığı Dayanışma Fonu’nun etkinleştirilmesini talep edeceğiz.”

“Burası yoğun bir şekilde tarım yapılan bir bölge ve açıkçası bugün özellikle mücadele eden şirketlere dikkat edilmesi gerekiyor” diye devam etti. O zamanlar İtalya’nın Kardeşleri’nin lideri von der Leyen ile aynı fikirde olarak şunları belirtti: “Helikopterden bölgelerin ne kadar farklı olduğunu açıkça gördük. Hükümet olarak çok önemli bir ilk sinyali verdik ama sorunun çözümü için yeterli olmadığına inanıyoruz. İkinci etap olacak” dedi.

Yeniden yapılanma komiseri


Yeniden yapılanma komiseri rolü için kimin aday gösterileceği sorulduğunda Meloni, “Yeniden yapılanma zamanı geldiğinde, yeniden yapılanma komiseri ile biz ilgileneceğiz. Şimdi asıl sorunum parayı kimin harcadığı değil nereden bulacağım. Bu yüzden şimdi kaynakları bulmakla uğraşıyoruz”.

Başbakan daha sonra Bologna’da toplanan gazetecilere yumruk attı ve “halkın cenazeleri kutlanırken” basının konuya gösterdiği ilgiden “çok etkilendiğini” iddia etti. “Hükümetin çok önemli bir taahhüt sinyali verdiğini” de vurguladınız. “Acil durum için 72 saat içinde 2 milyar 200 milyonun bulunduğu başka kaç kez olduğunu bilmiyorum” diye devam etti. “Şeylerin kesin bir tanımı, normale dönmeye hizmet edecek diğer önemli kaynakları ortaya çıkarmaya hizmet edecektir. Başından beri gösterdiğimiz gibi üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

Basın bölümünün sonunda, Bölgeden ayrılmadan önce, AB Komisyonu Başkanı Romagna halkına özel bir selamlama konuşması yaptı ve Romagna’nın tipik sloganlarından birini aktardı. Von der Leyen, “Tin bota, git Romagna,” dedi. Cümlesi, bir sevgi ve alkış dalgası yarattı ve şarkıyla eşlik etti. benim Romagna’m. Meloni ise Bakanlar Kurulu toplantısına katılmak için Roma’ya döndü.