Mercedes montaj hattında insansı robotlar kullanmak istiyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod

Mercedes, fabrikalarında robotların ve insan uzmanlarının birlikte çalışmasını istiyor. Mekanik varlıklar rahatsız edici görevleri üstlenmelidir.

ABD'li robot üreticisi Apptronik ve otomobil üreticisi Mercedes gelecekte birlikte çalışmak istiyor. Her iki şirket de bunu duyurdu. Anlaşmanın bir kısmı, Stuttgartlı otomobil üreticisinin ABD'li şirketin insansı robotlarını üretim tesislerinde kullanıp test etmesinden oluşuyor.

Amaç, Apptronik'in Apollo robotlarının olası kullanım alanlarını bulmaktır. Amaç, “fiziksel açıdan zorlu, tekrarlayan ve sıkıcı görevlerin” otomatikleştirilmesine odaklanmaktır. Açıklamaya göre bu iş için işçi bulmak giderek zorlaşıyor.

Mercedes Benz Grubu yönetim kurulu üyesi Jörg Burzer, “Robot teknolojisi ve yapay zekadaki ilerlemeler bizim için yeni fırsatlar yaratıyor” dedi. Bu teknolojiler montaj hattındaki vasıflı işçileri destekleyebilir ve iş gücü boşluklarını doldurabilir.

Fabrikalarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır

Üreticiye göre, Apptronik tarafından geliştirilen robotlar, 1,60 metreyle yaklaşık insan boyunda, yaklaşık 75 kilogram ağırlığında ve 23 kilograma kadar yük kaldırabiliyor. Robotların endüstriyel tesislerde kullanılmak üzere geliştirildiği söyleniyor.

Apptronik, 2016 yılında Austin'de (Texas) kuruldu. O zamandan beri şirket, fabrikalarda üretime yönelik insansı robotların yanı sıra, dış iskelet adı verilen insan-makine arayüzleri de geliştiriyor.

Diğer şirketler de üretim tesisleri için insansı robotlar üzerinde çalışıyor. Tesla, diğer şeylerin yanı sıra, şirketin fabrikalarında kullanılacak olan Optimus olarak da bilinen Tesla botunu geliştiriyor. Optimus'un 1,73 metre boyunda olması ve 60 kilogram ağırlığıyla Apptronic robottan biraz daha hafif olması bekleniyor.