Okonomiyaki tarifi: Japon krepi böyle çalışır

Ayden

Global Mod
Global Mod
Tuzlu gözleme
Okonomiyaki'yi zaten biliyor musun? Japon yemeği nasıl hazırlanır?

Lezzetli okonomiyaki krepinin temel malzemesi beyaz lahanadır

© KPS/Getty Images

Anna Scheibe

Okonomiyaki sadece görsel olarak gözlemeyi andırmakla kalmıyor, aynı zamanda temel malzemeler de Almanca versiyonuna benziyor: “Japon pizzası” su, un ve yumurtadan yapılıyor. Ancak özel lezzetini özel malzemelerden alır.

Yemek iki kelimeden oluşuyor: “Okonomi”, “lezzet” veya “isteğe bağlı” anlamına gelirken “yaki”, “kızarmış” veya “ızgara” anlamına gelir. Malzemelerin çoğu değişken olduğu için, iki yemeğin birbiriyle hiçbir ilgisi olmamasına rağmen, lezzetli pankek aynı zamanda Japon pizzası olarak da anılır. Tarifin özelliği okonomiyaki sosu ve katsuobushi'dir: bunlar kurutulmuş ton balığı pullarıdır. Aşağıda başka hangi malzemelerin gerekli olduğunu ve iki versiyonun (Osaka ve Hiroşima tarzı) nasıl farklı olduğunu bulacaksınız.

Osaka Stili ve Hiroşima Stili: Farklılıklar

Bir okonomiyaki tarifi arıyorsanız muhtemelen iki farklı varyasyonla karşılaşacaksınız. Osaka bölgesinde sebzeler önce sıvı hamurla karıştırılıp birlikte kızartılır. Ancak o zaman soslar Japon kreplerinin üzerine dökülür. Ancak Hiroşima tarzına göre sebzeler, bölgeye bağlı olarak, kızarmış erişte (örneğin ramen veya udon), kızarmış yumurta ve filizler gibi diğer malzemelerle birlikte, önceden pişirilmiş temel hamurun üzerine katmanlar halinde yerleştirilir. Kısacası: Okonomiyaki hazırlamanın doğru ya da yanlış yolu yoktur; önemli olan sizin onu beğenmenizdir. Aşağıda size klasik bir versiyonu evde nasıl kolayca yeniden oluşturabileceğinizi göstereceğiz.

Okonomiyaki tarifi: adım adım talimatlar

Japon krepi Okonomiyaki'yi hazırlamak için aşağıdaki temel malzemeleri almanız gerekir:

Malzemeler (2 kişilik):

Başka bir not: Sıradan buğday unu veya hazır Japon hamur karışımını kullanabilirsiniz (Okonomiyakiko). Birkaç krep hazırlamak için gerekli tüm malzemeleri zaten içerir (un, şeker, tuz, palamut tozu, kabartma tozu ve baharatlar dahil). Tek yapmanız gereken yumurtaları, biraz suyu ve beyaz lahanayı eklemek.

Japon krepi şu şekilde hazırlanır:

1. Adım: Beyaz lahanayı mümkün olduğu kadar küçük parçalara bölün. Rende kullanırsanız sebzeler daha da ince olur.
  2. Adım: Yumurtaları unla karıştırın ve sıvı bir hamur oluşana kadar yavaş yavaş gerektiği kadar su ekleyin.
  3. Adım: Karışımın hamurdan daha fazla sebze içerdiğini hissedene kadar beyaz lahana ekleyin.
  4. Adım: Bir tavaya bir miktar kızartma yağı dökün ve ısıtın. Daha sonra krep istenilen boyuta ulaşana kadar yeterli miktarda hamur ekleyin.
  5. Adım: Japon hamurunu her iki tarafı da hafif kahverengi ve çıtır olana kadar kızartın.
  6. Adım: Krepi bir tabağa yerleştirin ve okonomiyaki sosu ve Japon mayonezi ile ızgara şeklinde süsleyin.
  7. Adım: Yemeğinizi ton balığı pulları ve kurutulmuş deniz yosunu ile süsleyin.

Afiyet olsun!

Ekstra ipucu: Elbette bir tane var vejetaryen versiyonu gözleme. Balık pullarını atlayın ve deniz yosununun yerine taze soğan ve/veya tofu küpleri koyun.

Ve sonunda bir not daha: Elbette okonomiyaki geleneksel olarak dahildir kamış yenilmiş.

Kaynak: Şef

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Bu makale sözde bağlı kuruluş bağlantıları içermektedir. Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

#Konular