Olimpiyatlar: Alexandre Mazzia en iyi sporcular için yemek pişirme görevinde

Ayden

Global Mod
Global Mod
röportaj

Olympia'da şef aşçı
Üç yıldızlı şef Alexandre Mazzia'nın Olimpiyat sporcuları için masaya getirdiği şey “özen ve titizlikle”

Sıradışı bir biyografiye sahip üç yıldızlı şef: Alexandre Mazzia

© Matthieu Cellard

Tina pokeri

Alexandre Mazzia, Fransa'nın en sıra dışı ve ünlü şeflerinden biridir. Yaz aylarında üç yıldızlı şef, Paris'teki Olimpiyat sporcularıyla ilgilenecek. İçinde yıldız Olimpiyat Köyü'ndeki menüde neler olduğunu açıklıyor.

Olimpiyatlarda sporculara yemek pişirmek üzere seçilen üç şeften biri olmak nasıl bir duygu?
Kariyerim her zaman tutku ve adanmışlıkla karakterize edilmiştir. Artık üç şeften biri olarak seçilmiş olmam ve Olimpiyat Oyunları boyunca Fransa'yı ve halkını temsil edebilecek olmam beni gururlandırıyor. Becerilerimi ve kişisel tarzımı göstermenin bir yolu.

Kongo'da doğdunuz, Marsilya sizin evlat edindiğiniz eviniz. Yine de bir röportajınızda şöyle demiştiniz: “Ben ne Kongo mutfağı ne de marsilya mutfağı yapıyorum.” Mutfağınızı nasıl tanımlarsınız?
Restoranımızda çapraz bir teklif sunuyoruz [etwa: übergreifende] Mutfak. Canlı, farklı, samimi ve anlaşılırdır. Aynı zamanda çocukluğumdan, tüm kariyerimden ve hepsinden önemlisi büyük bir yoğunluktan etkileniyor. Mutfağım ne Kongolu ne de Marsilya mutfağı, ama kaçınılmaz olarak çevresinden etkileniyor; ürünlerin çoğu Marsilya bölgesinden geliyor. Yemeklerimiz de kendi tecrübelerimden yola çıkarak geliştirdiğim kişisel lezzet alfabesine göre oluşturuluyor.

© David Girard
Kişiye

Alexandre Mazzia Liseden mezun olduktan sonra ilk olarak profesyonel basketbolcu olarak kariyerine başladı, askeri tıp okudu ve ardından otel kolejine geçti. Bugün Marsilya'da Michelin Rehberi tarafından üç yıldızla ödüllendirilen “AM par Alexandre Mazzia” restoranını işletiyor. Bu yaz Mazzia, Amadine Chaignot ve Akrame Benallal ile birlikte Paris Olimpiyatları'nda Fransız mutfağını temsil etmekten sorumlu olacak. Aynı zamanda Olimpiyat meşalesini memleketi Marsilya'ya taşıyacak seçilmiş kişilerden biri.

Ne demek istiyorsun?
Mutfağım köklerime dayanıyor ve kavurma, biber, baharat gibi beni tanımlayan her şeyden oluşuyor. Benim için özgünlük her zaman önemli olmuştur. Kendini olduğun şeye karşı savunamazsın.

Normalde yıldızlarla derecelendirilmiş yemekler pişirirsiniz, ancak üst düzey sporcular katı diyet planlarına göre yemek yerler. İkisi birlikte nasıl çalışır?
Ben öncelikle bir şefim ve becerilerimizden biri de uyum sağlayabilmektir. Bunu her gün yapıyoruz, örneğin misafirlerimizin alerjilerini göz önünde bulundurarak ve şu ya da bu ürünü yemeyerek. Dahası, Olimpiyatlar için benimle iletişime geçildiğinde elbette sporcular için yemek pişireceğimi ve beslenme uzmanları, spor doktorları, fitness eğitmenleri ve zihinsel eğitmenlerle çalışarak yıllar boyunca edindiğim tüm uzmanlığa ihtiyaç duyacağımı biliyordum. gereksinimler. Yemek pişirmek mutlaka daha karmaşık değildir. Sadece tatlara ve aromalara odaklanmam ve günlük hayatta olduğu gibi sadece kendim olmam gerekiyordu.

Michelin'e rehberlik edin

Bunlar Almanya'nın 2024'teki en iyi restoranları: Edip Sigl üç yıldızlı Olympus'a girdi

Siz de bir zamanlar profesyonel bir sporcuydunuz, bu menünüzü oluştururken size yardımcı oluyor mu?
Evet, aktif olduğumda pek çok şey farklı olsa da sporcuların ihtiyaçlarını anlamak benim için daha kolay. Tarifleri geliştirirken asıl amaç bir bölgeyi ve ürünlerini temsil etmekti. Yani aslında bizi tanımlayan şeyi özenle ve titizlikle sürdürüyoruz.

Olimpiyat Oyunları sırasında menüde yer alamayacak bir şey var mı?
Elbette karbon ayak izi nedeniyle bazı ürünler yasaklandı. Ancak belirli bir düzeyde uzmanlığımız olduğu için kişisel olarak herhangi bir şey yapmam yasaklanmadı. Kabul edilen şeyleri önerebildim. Bu da Olimpiyat Komitesinin gerçekten mutfağımızı, lezzetlerimizi sergilemek istediğini gösteriyor.

Biz sporcuların yanındayız ve elbette herhangi bir hayal kırıklığından kaçınmak istiyoruz.

Bir sporcunun canı çok çektiğinde özel bir istekte bulunma şansınız nedir?
Olimpiyat Köyü'nde sporcuların ihtiyaç duydukları her şeyi bulacağını düşünüyorum. Bu yüzden çok fazla endişelenmiyorum ve hiçbir sporcunun aç kalacağını düşünmüyorum. Ancak yine de ek erzak ihtiyacı olan varsa bunu sağlamaktan memnuniyet duyarız. Biz sporcuların yanındayız ve elbette herhangi bir hayal kırıklığından kaçınmak istiyoruz. Olimpiyat Oyunlarının sporcular için zihinsel açıdan ne kadar zorlu olduğunu çok iyi biliyoruz.

Olimpiyatların sadece şeflerinden biri olmakla kalmayacak, aynı zamanda meşale taşıyıcılarından biri olacaksınız. Bu sizin için ne anlama geliyor?
Şanslıyım ki sadece 200 metre koşuyorum bu yüzden özel bir hazırlık yapmama gerek yok. Ancak Olimpiyat meşalesini taşımak benim için çok şey ifade ediyor. Yaptığım ve başardığım her şeyi temsil ediyor. Bana çok şey veren ve beni dinleyen herkesi düşünüyorum. Olimpiyat ateşi aynı zamanda tutkuyla çok şey başarabileceğinizin bir sembolüdür. “Sınır gökyüzüdür” diyorlar. Bence sınırı yok. İlerlemek için kalbinizin sesini, içinizin derinliklerinde olanı dinlemeniz gerektiğine inanıyorum.

#Konular