Pofuduk Pişi (Ege Köylerinin Kültürü)

Bakec

New member
Pofuduk Pişi (Ege Köylerinin Kültürü) Tanımı İçin Materyaller

• Yarım çay bardağı süt
  • 1 çay kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı kuru maya
  • 1 çay bardağı ılık su
  • Aldığı kadar un ( Yaklaşık 2-2.5 su bardağı)
İçi İçin

• 1 büyük uzunluk haşlanmış patates
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1.5 çay kaşığı tuz
  • İsteğe göre peynir ekleyebilirsiniz (Ben yarım çay bardağı kadar kaşar peyniri ekledim)
Kızarmak İçin

• Bol sıvı yağ
Pofuduk Pişi (Ege Köylerinin Kültürü) Tanımı Yapılışı

Not EkleTanımı Yazdır

1. Süt şeker ve kuru mayayı bir kaba alıp karıştıracağım. Suyumuzu ekleyelim denetimli bir biçimde unumuzu ekleyelim. Tuzumuzu ek edelim.
  2. Yumuşak ele yapışan bir hamur olması gerekiyor. Puf puf ve yumuşak olması için hamurun biraz yumuşak olması gerek. Hamurumuzun üstünü kapatıp mayalanmasını sağlayalım. Benim hamurum 45 dakika ortasında mayalandı.
  3. Bir kaba patatesimizi ister rendeleyelim isterseniz bir çatal yardımı ile ezelim. Baharatlarımızı ve peynirimizi ekleyelim ve karıştıralım.
  4. Ben hamurumu un ile açmam elimde su yardımı ile açıyorum. Zira bizim büyüklerimiz su ile açar pişi hamurunu elinde sıvıyağı ocağa alalım. Hamurumuzdan cevizden biraz daha büyük modüller alalım.
  5. Avuç içinizde su yardımı ile açalım patatesli harçtan koyup poğaça üzere kapatalım ve üstünden bastırıp patatesli harcın ortasında dağılmasını sağlayalım.
  6. daha sonra kızgın sıvı yağımızda her iki tarafını da pişirelim. Pişimiz bu sayede hem yumuşak hem pofuduk olacak. Un ile açıldığında hamur unu emdiği için biraz daha sert oluyor. Şimdiden afiyet olsun….