Sparkasse, Commerzbank, Volksbank: Ödeme işlemlerinde ülke çapında kesinti

Bilgin

Global Mod
Global ModBankacılık sistemindeki teknik bir aksaklık, nakitsiz ödeme işlemlerinde sorunlara yol açtı. Çok sayıda tasarruf bankası, Volksbanks ve Commerzbank etkilendi. Nedeni hala belirsiz.


Perşembe sabahı nakitsiz ödeme işlemlerinde büyük bir aksama ülke çapında kaosa yol açtı. Alman Tasarruf Bankaları ve Giro Birliği (DSGV) sözcüsünün talep üzerine yaptığı açıklamaya göre, tasarruf bankalarının Girocard'ıyla ödeme yapmak sabah yaklaşık iki saat boyunca mümkün olmadı.


Commerzbank, Volks- ve Raiffeisenbanken'de de sorunlar yaşandı. Büyük aksamanın neden meydana geldiği henüz belli değil.


Görünüşe göre Sparkasse sorunu çözmüş


Pek çok bankada kartlı ödemelerde yaşanan sıkıntılar nedeniyle sabah saatlerinde arıza göstergeleri yandı. Şu anda tam olarak kaç kurumun etkilendiği belli değil. En azından tasarruf bankaları, Volks ve Raiffeisenbank'lar artık sorunlarını çözmüş durumda.


Arıza raporlama portalı “alletreib.de”ye göre, yalnızca tasarruf bankalarında 1.100'den fazla arıza kaydedildi. Web sitesinde sabah 08.00'den itibaren hata mesajlarında keskin bir artış görülüyor Sosyal medyada birçok müşteri, ani ödeme sorunları karşısında şaşkınlığını dile getirdi.


Özellikle EC kartlarıyla ödeme yapmak sorunlu olurken, kredi kartları ara sıra işe yaradı. Bankalar halihazırda soruna bir çözüm bulmak için çalışıyor. Ancak gün içinde zorlukların ortaya çıkabileceği şu anda göz ardı edilemez.


2022'de cihazlar günlerce arızalandı


Almanya'da teknik sorunların nakitsiz ödeme işlemlerini etkilemesi ilk kez olmuyor. İki yıl önce kart okuyuculardaki sorunlardan dolayı günlerce kesinti yaşanmıştı. O dönemde hem Visa hem de Maestro kartları etkilenmişti ve birçok mağazada yalnızca nakit ödeme yapılabiliyordu. Acil durumlar için evde ne kadar nakit bulundurmanız gerektiğini buradan öğrenin.