Tam Buğday Unlu Ekmek

Bakec

New member
Tam Buğday Unlu Ekmek Tanımı İçin Gereçler

• 5 buçuk su bardağı tam buğday unu
  • 1 su bardağı süt ( ılık)
  • 1 buçuk su bardağı (ılık)
  • 2 yemek kaşığı toz maya
  • 1 buçuk tatlı kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 yemek kaşığı zeytin yağı
  • 3 yemek kaşığı chia tohumu
  • 3 yemek kaşığı keten tohumu
  • 3 yemek kaşığı yulaf
Tam Buğday Unlu Ekmek Tanımı Yapılışı

Not EkleTanımı Yazdır

1. Chia tohumunu ılık suyla hamur yoğurma kabına koyalım ve yaklaşık yarım saat bekletelim.
  2. Bu müddet içerisinde chia jelleşecektir.
  3. Yarım saatin sonunda farklı bir kapta ılık sütü, mayayı ve şekeri karıştırarak mayayı etkin hale getirelim.
  4. Unu denetimli biçimde chia tohumu bulunan hamur yoğurma kabına alalım. (ben birinci vakit içinderda 4, 5 su bardağı unu yoğurma kabına alıyorum. Bütün materyalleri ekledikten daha sonra muhtaçlığa nazaran un eklemeye devam ediyorum. ).
  5. Tuz, zeytin yağı, keten tohumu, yulaf ve hazırlamış olduğumuz süt, şeker ve maya karışımını hamur yoğurma kabına ek ederek hamuru yoğuralım.
  6. Yumuşak, yavaşça ele yapışan bir hamur elde edelim.
  7. Unumuz yetersiz olursa un destek edelim.
  8. Altına yağlı kağıt koyduğumuz kabın içerisine hamurumuzu alıp 1 saat mayalandıralım.
  9. Ben pişirmek için döküm tencere kullandım. İsteyen tepside de yapabilir.
  10. Evvelce 230-245 derecede ısıttığımız fırın içerisine kapağı kapalı biçimde döküm tenceremizi boş olarak koyup, 7-8 dk ısınmasını sağlayalım.
  11. Isınan tencere içerisine yağlı kağıtlı biçimde mayalandırdığımız hamurumuzu kağıdı ile birlikte tencere içerisine alalım.
  12. Yarım saat kapağı kapalı, 25 dk kapağı açık biçimde pişirelim.
  13. Fırın içerisine sıcaklığa sağlam kap içerisinde su koymayı unutmayın. Ekmeginiz çıtır çıtır olur.
Afiyet olsun.