Ukrayna’dan iş ve iklime

Abel

New member
26 Şubat Pazar günü yapılacak olan Demokrat Parti’nin yeni genel sekreteri seçimleri beklentisiyle, Gökyüzü TG24 başarılı olmak için iki favori aday arasında televizyonda yayınlanan tek karşılaşmaya ev sahipliği yaptı Enrico Letta: Emilia-Romagna valisi Stefano Bonaccini ve eski başkan yardımcısı ve yardımcısı dem Elly Schlein.

Pd ön seçimleri, Bonaccini ve Schlein arasındaki çatışma: seçmenlerin güveni

“Seçmenler size neden güvensin?” Dem sekreterliği adaylarına yöneltilen ilk soru buydu. İlk yanıt veren Bonaccini oldu: “Bana çok yardımcı olan deneyimlerim oldu, bir yandan parti birliğini garanti edebileceğimi ve diğer yandan İtalya için bir programa sahip olabileceğimi düşünüyorum, birincil hedef bu. Solu ülke hükümetine geri getirmektir çünkü seçimleri kazanmış olacağız.”

Schlein ise, “Alçakgönüllülük ve dinleme zamanı, tanıştığımız insanlar için anlaşılır, net, tutarlı bir kimlik kayboldu.

En önemli zorluklar eşitsizliklere karşı mücadele, güvencesizliğe karşı mücadele ve iklim krizidir. Bugün, son yıllarda kendini öksüz hissedenlere bir yuva vermenin zamanıdır” dedi.

Ukrayna 41 bis rejimi

İkinci konu, ilgili Ukrayna ile ilgiliydi. Savaşın birinci yıl dönümü yaklaşırken Demokrat Parti’nin iki sekretaryası adayı, Rusya-Ukrayna ihtilafına ilişkin çizgilerini açıkladı.

“Ukrayna halkını canice saldırılara karşı kendilerini savunmaları için desteklemenin doğru olduğunu düşünüyorum. Ancak Avrupa Birliği’nden ateşkes için diplomatik çaba istemek için son silahın düşmesini bekleyemeyiz. Güçlü bir barış seferberliği olmadan sol yoktur” dedi.

Emilia-Romagna valisi ise şunları söyledi: “Ukrayna biterse, Avrupa rüyası da sona erme riski taşır. Savaşın dehşetini asla bilemeyecek olan nesle ait olduğumu sanıyordum.

Saldırıya uğrayanların, işgal edilenlerin yanında yer almak doğruydu” dedi.

Ukrayna ile ilgili tartışmayı bitirdikten sonra 41 bis’in analizine geçtik. Bonaccini’ye göre “41 bis rejimi böyle iyi ve kaldırılırsa vay haline” derken Schlein, “41 bis’in organize suçla mücadelede tarihsel olarak önemli bir araç olduğunun altını çizdi. Devletin görevi, o kişinin ölmemesini sağlamak için mümkün olan her şeyi yapmaktır”.

Karşılaştırma Bonaccini-Schlein: Meloni hükümetinin ilk 100 günü hakkındaki yargı

Cumhurbaşkanlığındaki Hükümetin ilk günleri hakkında iki adaya görüş sorulduğunda Giorgia Meloni, ardından Bonaccini hemen cevap verdi: “4’ten itibaren çok olumsuz hükümet. Halk sağlığında kesintiye başladılar, okulla ilgili bir hükme itiraz etmek zorunda kaldım. Tıpkı benzinde veya göçmenlerde tam tersini yaptıkları gibi, Süper ikramiyeden bahsedebilirim. Giorgia Meloni hakkında yargılama yapmama izin vermiyorum, İtalyanlar zaten yargıladılar, onu sandıklarda yenmek ve hükümete karşı çıkmakla ilgileniyorum ”.

Ancak Schlein, “Bu konuda Stefano ile aynı fikirde değilim,” dedi. “Bu hükümetin ülkedeki en kırılgan insanları vurmaya başladığı oluyor. İnsanları en uzak limanlara sürüklemenin hukuksuz vahşetini gördük. Bayrak diken, af çıkaran, vergi kaçıranlara göz kırpan ideolojik bir iktidardır. Ölçülecek bir eleştiri olduğunu düşünmüyorum.”

İş ve temel gelir

Bu noktada tartışma işe döndü. “İşçi ücretlerini nasıl artırmayı ve aynı zamanda işletmeleri desteklemeyi nasıl planlıyorsunuz?” Dem sekreterliği için iki aday soruldu.

“Bu hükümet asla güvencesizlikten bahsetmiyor. Bu konuda Demokrat Parti hatalar yaptı, inandırıcı olmalı ve Demokrat Parti’nin belirli süreli sözleşmelere sınır istediğini söylemeliyiz. Bir asgari ücret belirlemek istiyoruz,” dedi Emilia-Romagna’nın eski başkan yardımcısı.

Bonaccini ise, “Yoksulluğun kalıtsal, zenginliğin hanedan gerçeği haline geldiği bir ülke. Yapılacak ilk iş, güvencesiz işleri istikrarlı işlerden daha pahalı hale getirmek, işgücü maliyetinin kısılması gerekiyor” dedi.

Yine temel gelire odaklanan Emilia-Romagna’nın başkanı şu gözlemde bulundu: “Bütün Batı ülkelerinde zor durumda olanlara yardım eden bir önlem var, buna sahip olmak doğru. Ancak, istihdamı destekleyen kısım, onu kaybetmiş veya bulamayanların iş bulması için gereklidir”.

Elly Schlein’ın temel gelir konusundaki sözleri ve Meloni hükümetinin uyguladığı baskı çok daha sert. “Hükümet Vatandaşlık Gelirini iptal etmek için çılgınca bir seçim yaptı. Çalışanların da büyük bir bölümü yoksuldur. Neyse ki pandemi döneminde Vatandaşlık Geliri vardı. Bunu geliştirmek için kesinlikle çalışabilirdik, bugün daha iyisini yapmak için savaşmalıyız. Aktif emek politikalarına yatırım yapmalıyız” diye gürledi.

2035’ten itibaren çevreyi kirleten araçlara son nokta

tarafından düzenlenen karşılaştırma sırasında Gökyüzü TG24, Elly Schlein ve Stefano Bonaccini, 2035 yılından itibaren çevreyi kirleten arabalara son verilmesi konusundaki tutumlarını dile getirdiler. Bonaccini için “Doğru yol bu, net ve radikal seçimler yapılmalı. İstediğimiz tek şey, şirketlerin tek bir işini kaybetmemek için eşlik edebilecekleri kaynaklar.”

Schlein de aynı fikirde ve şöyle açıklıyor: “Ekolojik geçiş için cesarete ve tutarlılığa ihtiyacımız var. Yatırım ve kaynaklara ihtiyaç vardır. Sendika iyi ilerliyor, seçimi paylaşıyorum ama işletmelere eşlik edilmeli ve bunun için bir vizyona ihtiyaç var”

Bonaccini-Schlein ile karşılaştırıldığında sağlık hizmetleri, farklılaştırılmış özerklik ve göçmenler

Dem sekreterliği için iki aday sağlık, farklılaştırılmış özerklik ve göçmenler konularında ne düşünüyor? “Kesintilere ve özelleştirmelere karşı barikatlar kurmalıyız. İnsanlara daha yakın sağlık hizmetlerine ihtiyacımız var. Yeni bir refah devleti yaratmak için topluluk evlerine ihtiyaç var”, dedi Schlein kararlılıkla. Dem vekili, farklılaştırılmış özerklik konusunda ise, “Demokrat Parti, farklılaştırılmış özerklik yasasına karşı çıkmalıdır. Halkın hakları söz konusu olduğu için Demokrat Parti’nin bu kavgada parçalanmasını isterim” dedi.

Farklılaştırılmış özerklikten bahseden Bonaccini, “hükümetin önerisi İtalya’yı bölen ve bölen bir öneridir” dedi.

Son olarak, Demokrat Parti’nin iki üyesi, ön seçimleri kazanmaları halinde göçmenlere karşı tavırlarının ne olacağını açıkladı. “Ülkeye girmek ve ülkede iş aramak için düzenli yollar sağlayan göçmenlikle ilgili yeni yasalara ihtiyacımız var. Ayrıca ius soli ile ilgili bir yasaya ihtiyacımız var, çünkü İtalya’da doğup büyüyen herkes İtalyan’dır” diye yanıtladı Schlein.

Meslektaşın sözleri Emilia-Romagna valisi tarafından da kabul edildi: “Yalnızca ius’a katılıyorum ve Bossi-Fini iptal edilmeli. Denizde hiçbir canlının ölmesini istemiyoruz.”

Demokrat Parti isim değiştirecek mi?

Son olarak Bonaccini ve Schlein, partinin adını değiştirme olasılığından bahsetti. “İsimler değişmiyorsa, isimleri değiştirmenin gerekli olduğunu düşünmüyorum. Emilia-Romagna’nın eski başkan yardımcısı, bu kötü seçim yasasını değiştirmeli ve yerleşik olmayanlara oy vermeliyiz” dedi.

Bunun yerine Bonaccini, “İsmin değiştirilmesine karşıyım,” diye itiraz etti. “Ve Demokrat Parti olmadan, M5S ve Üçüncü Kutup bunu kafalarına soksalar bile, bunu yenmenin bir alternatifi olamaz.”