Yabancılara asla söylememeniz gereken kelime

Bilgin

Global Mod
Global Mod

Telefonda dolandırıcılık kurbanı olmak için tek bir yanlış kelime yeterli olabilir. Nedir ve kendinizi nasıl korursunuz?

Dolandırıcıların yaratıcılığı sınır tanımıyor. İnternetteki sahte dükkanlar, torun numarası veya sahte e-postalar olsun, her zaman yeni bir şeyler vardır. Yeni olmayan ama yine de başarılı olan bir telefon dolandırıcılığının sizden sadece bir sahte kelimeye ihtiyacı var.

Bilinmeyen arayanlarla ilgili genel uyarı

Bilinmeyen bir numaradan arama alırsanız her zaman dikkatli olmalısınız. Karşıdaki kişiyi gerçekten tanımıyorsanız ve arama size şüpheli geliyorsa, şu geçerlidir: Bir soruyu asla “evet” ile yanıtlamayın. Karşınızdakini iyi anlayıp anlamadığınız veya isminiz gerçekten doğru mu diye sorulsa bile. Böyle bir durumda “Seni duyabiliyorum” ve “Bu benim gerçek adım” gibi ifadeler kullanın.

Çünkü “evet” kelimesi bir kez düştüğünde, dolandırıcılar onu konuşmanın başka bir bölümüne kesebilir. Geriye dönüp bakıldığında, bir sözleşme imzalamak isteyip istemediğiniz sorusuna “evet” cevabını verdiğiniz bir kaset üretilebilir – aslında “hayır” demişsinizdir.

Tüketiciyi koruma ipuçları

Tüketiciyi koruma portalı “Mimikama” olağan dışı aramalar durumunda beş tavsiye veriyor.

1. Şüpheci olun ve aramanın mantıklı olup olmadığını sorgulayın. Belirli bir şirket neden sizinle iletişime geçiyor?
  2. “Evet” yanıtlarından kaçının ve soruları tam cümlelerle yanıtlayın.
  3. Kişisel bilgileri ve verileri asla telefonda yabancılarla paylaşmayın.
  4. Şüpheli çağrıları Tüketici Koruma Kurumu’na bildirin.
  5. Dolandırıcılık numaralarını algılayabilen ve engelleyebilen bir uygulama yükleyin.
Yine de dolandırıcılığın kurbanıysanız, mümkün olan en kısa sürede polise haber verin ve gerekirse banka veya kredi kartınızı bloke edin.