Yaşlı kadın sahte sevgilisine 25.000 euro kaybetti

Bilgin

Global Mod
Global ModDolandırıcılar, insanların paralarını çalmak için her zaman yeni dolandırıcılık yöntemleriyle karşımıza çıkıyor. İnsanların şu anda nasıl dolandırıldığını size göstereceğiz.


Bu, şu anda tüketicileri vuran gerçek bir soygun dalgasıdır. Dolandırıcılar öncelikli olarak hassas verilere, kredi kartlarına ve hesaplara dijital kanallardan erişmeye çalışıyor. Şu anda hangi dikişi kullandığınızı her zaman buradan okuyabilirsiniz.


++ Aşk dolandırıcılığı: Yaşlı kadın aldattı (04/13/2024) ++


Mecklenburg-Batı Pomeranya'dan yaşlı bir vatandaş, bir aşk dolandırıcılığı vakasında yaklaşık 25.000 avro dolandırıldı. Stralsund polisinin raporu böyle. Şöyle yazıyor: “Birkaç ay boyunca, şüpheli bir dolandırıcı, 74 yaşındaki adamın kalbinde bir yer edinmek için mücadele etti.” Adam yaşlı kadını büyük meblağı birkaç adımda yabancılara aktarmaya ikna etti.


Kendisini bir araba satıcısı olarak tanıtan sözde hayranı, 2023 yılının Aralık ayının ortasından beri yaşlı vatandaşı tuzağa düşürüyordu. Yaşlı vatandaş daha önce bir flört platformu aracılığıyla onunla iletişime geçmiş ve güvenini kazanmak için ona çiçek ve bir kart göndermişti. Sonra adam birdenbire para kaygısından söz etti ve kadından kendisine para vermesini istedi. Polis raporuna göre 74 yaşındaki adam itaat etti. Kadın, adamın dürüstlüğü konusunda şüpheye düştüğünde şikayette bulundu.


++ Bu sahte Commerzbank e-postasına dikkat edin (12 Nisan 2024) ++


Dolandırıcılar şu anda Commerzbank müşterilerinin hesap ayrıntılarını ifşa etmelerini sağlamaya çalışıyor. Müşterilere, bankanın mevcut mevzuat uyarınca kara para aklamanın ve terörün finansmanının önlenmesine katkıda bulunmakla yükümlü olduğu bir e-postayla bildirilir.


E-posta, müşteri anketinin hemen doldurulmaması durumunda “tüm sözleşmeye dayalı ilişkilerin” 13 Nisan 2024'e kadar feshedileceği tehdidinde bulunuyor. Ve dahası: Müşterilerin talebe uymaması durumunda banka kartının ödemelere bloke edileceği söyleniyor.


Tüketiciyi koruma merkezi “Buna uyma” uyarısında bulunuyor. “Bunun bir dolandırıcılık girişimi olduğu, selamlaşma eksikliğinden, son teslim tarihinin kısa olmasından, şüpheli düzenden ve banka logosunun bulunmamasından anlaşılıyor. Bu tür dolandırıcılıklara kanmayın.” Uzmanlar, bu tür e-postaların (kimlik avı e-postaları olarak anılır, burada hakkında her şeyi okuyun) derhal ve yanıtlanmadan spam klasörüne taşınması gerektiğini tavsiye ediyor.


++ Sahte bisiklet mağazalarına ilişkin uyarı (9 Nisan 2024) ++


Hamburg tüketici danışma merkezi, bisiklet ve bisiklet aksesuarları sattığı iddia edilen sahte çevrimiçi mağazalara karşı dikkatli olmanız gerektiği konusunda uyarıyor. Dolandırıcı çevrimiçi perakendecilerin potansiyel alıcıları “yüksek kaliteli bisikletler ve e-bisikletler için sözde ucuz tekliflerle” cezbettiği söyleniyor.


Suçluların ayrıca marka üreticilerinden bisiklet çantası gibi yedek parça ve aksesuarları daha ucuz fiyatlarla sundukları iddia ediliyor. Tüketici savunucuları, “Ancak banka havalesi veya kredi kartıyla ödeme yapıldıktan sonra siparişler teslim edilmiyor ve mağazaların sözde işletmecilerine ulaşılamıyor” uyarısında bulunuyor.


++Gümrük: Gümrükte paket varmış anlaşılan (2 Nisan 2024) ++


Münih'teki ana gümrük ofisi, paket gönderileri için ödeme talepleri içeren kimlik avı e-postalarına karşı uyarıyor. Gönderenler, tanınmış nakliye şirketlerine benzeyen ve kolayca kafa karışıklığına yol açabilecek e-posta adresleri kullanıyordu. Bu nedenle binlerce avro tutarındaki ödemelerin derhal yabancı hesaplara aktarılması gerekiyor.


Alman gümrük idaresine göre, ödemelerin yalnızca Federal Hazine'nin yurt içi hesaplarına yapılması gerekiyor ve ödeme talepleri yalnızca posta yoluyla gönderiliyor, asla e-posta veya SMS yoluyla gönderilmiyor. Münih'teki ana gümrük ofisi, bu tür e-postaların dikkate alınmamasını ve tepki vermeden silinmesini öneriyor.


++ Disney Plus: İddiaya göre abonelik iptal edildi (28 Mart 2024) ++


Yayın hizmeti sağlayıcısı Disney Plus'ın müşterilerini hedef alan bu kimlik avı e-postasına karşı dikkatli olun. E-posta küçük metinlerden oluşur. Kişisel olmayan bir selamlamanın ardından aboneliğinizin iptal edildiğine dair bilgilendirileceksiniz. Ödeme sorunu çözülemedi. Daha sonra müşterilere, aşağıdaki “Aboneliği Yeniden Etkinleştir” etiketli düğmeye tıklayarak üyeliğini yeniden etkinleştirmeleri önerilecektir.